Antykoncepcja. Tabletki antykoncepcyjne
Naturalne metody zapobiegania ciąży są stosunkowo nieskuteczne i zawodne. Ich średni czynnik Pearla wynosi zaledwie 40%. Przed rozpoczęciem współżycia należy więc zastanowić się nad zastosowaniem bardziej skutecznych metod. Obecnie jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży są pigułki antykoncepcyjne. Wyrózniamy dwa rodzaje pigułek:
- Pigułki jednoskładnikowe (Yasmin, Jeanie, Cilest, Logest, Minulet) . Są to pigułki stosowane doustnie i zawierające progestagen. Ich skuteczność wynosi 97.5%
- Pigułki dwuskładnikowe (Anteovin). Sa to pigułki stosowane doustnie ale zawierające progestagen i estrogen. Ich skuteczność wynosi 98%
Tabletki antykoncepcyjne działaja na zasadzie blokowania owulacji, zagęszczania śluzu szyjkowego w taki sposób, że staje on się nieprzepuszczalny dla plemników. Endometrium zmienia swoja budowę tak, że błona śluzowa macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionego jajeczka nawet w przypadku gdyby do takiego doszło. Mozliwość zapłodnienia minimalizuje się równiez poprzez zwolnienie transportu jajowodowego co wydłuża czas wędrówki jajeczka i zwiększa prawdopodobieństwo obumarcia plemników.
Zaletą stosowania tabletek antykoncepcyjnych poza bardzo wysoką skutecznością (czynnik Pearla wynosi 0.01 - 0.02) jest uniezależnienie się od aktywności seksualnej. Metoda bezpieczna i wygodna w użyciu zmniejsza równiez dolegliwości miesiączkowe, zwiększa regularność cykli i jest w pełni odwracalna. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych płodność występuje już w kolejnym cyklu.
Ze względu iż na rynku istnieje kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych a nie wszystkie kobiety jednakowo reagują na odpowiednio silne skupienia związków hormonalnych zaleca się w celu zminimalizowania skutków ubocznych wizytę u lekarza ginekologa w celu przeprowadzenia badań i dopasowania tabletek antykoncepcyjnych do indywidualnych potrzeb kobiety.